منوی اصلی

سایتهای مهم

 

سایت های مرتبط

اوقات شرعیتقویم فارسی

 
چهارشنبه
1399
اسفند
6
 

حاضرین در سایت

ما 70 مهمان آنلاین داریم
کوچ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
دوشنبه, 25 آذر 1387 ساعت 06:50
عشاير و ايلات واجد مشخصات و مميزات بارزي در زندگي و حيات اجتماعي خويش اند . يكي از اين وجود كه شايد اصلي ترين مشخصه بشمار مي آيد تحرك و جابجايي و بعبارت صحيح تر (( كوچ )) است . مي گويند ((كوچ)) تغيير مكان و يا جابجائي مداوم يا موسمي گروههاي انساني است . كه بنا به مقتضاي طبيعت جهت ارتزاق انسان يا دام صورت مي گيرد و يا كوچ حركت و جابجايي جمعيت با بارو بنه زندگي است بدنبال رمه كه بمنظور تعليف دام از چراگاههاي طبيعي انجام گيرد و ضرورتي مبرم در الگو.ي زيست عشايري است .
با اينكه امروزه عشاير از حالت سنتي و كوچ محض بيرون آمده و با تغييرات شگرف جامعه در قرن اخير تا حدودي انطباق يافته اند ، اما عدم دسترسي كافي به تكنولوژي مورد لزوم جهت تغيير در طبيعت و منطبق نمودن زندگي عشايري و دام با محيط پيرامون بصورت دلخواه كوچ را امري ضروري نموده است . عوامل كليماتي متفاوت محيطهاي زيستي عشاير در طول سال و مشكلات سازگاري دائمي در يك مكان ثابت تحت شرايط كنوني ماسئل مربوط به نحوه انطباق دام با محيط اطراف و مشكلات مربو طبه انعطاف و سازگاري مشترك عشاير و دام با محيط تحت شرايط ثابت موجبات كوچ و بعبارتي نوعي مصالحه ميان طبيعت و عشاير را فراهم نموده است .
تعليف دام با بهره گيري از چراگاهها طبيعي نسق مراتع تركيب و توليد مثل دام ، دو جا كاري و مسئله مالكيت زمين ، تركيب كشت ، گردآوري خوراك و فرآورده هاي مرتعي ، صنايع دستي ، بازار كار و مبادله همه از انگيزه هاي گوچ در بعد اقتصادي است .
عشاير اين منطقه را مي توان به دو تيپ متمايز از يكديگر تقسيم كرد و هر كدام داراي سازمان اجتماعي ، اقتصادي ، فرهنگي ، نحوه كوچ ، زمان كوچ ، مسير كوچ ، مسافت كوچ ، و سرپناه كاملا متفاوت از ديگري است
1- عشاير با كوچ بلند ( كوچنده )
2- عشاير با كوچ كوتاه ( نيمه كوچنده )
اين شيوه از كوچ جابجايي و حركت متناوب و مستمر ييلاقي و قشلاقي است . اين ايلها و طوايف با توجه به شرايط آبو هوايي و اقليمي با مسافتي طولاني ، گاهي حدود 500 كيلومتر انجام مي گيرد .مشتمل بر سه قلمرو ييلاق ؤ، قشلاق ، ميانبند است .
شامل آن دسته از ايلها و طايفه ها مي شود كه كوچ آنها يا كوتاه بوده يا حالت دوراني دارد . قلمرو آنها در شهرستانهاي جيرفت ، كهنوج ، بم و شهربابك بوده و شكل و نحوه كوچ ساخت و بافت اجتماعي ، سامانبندي اجتماعي ، سياسي و غيره متفاوت از نوع اول دارند . در بين خود نيز گوناگوني فرهنگي ، نژادي ساخت و بافت و روابط اجتماعي ، سازمان اجتماعي متفاوت از يگديگر است . اين عشاير در محدوده شهرستان كهنوج و قسمتهايي از جنوب جيرفت كه عشاير نيمه كوچ رو هستند و ديگر عشايري كه اغلب كوچ دوراني دارند در قسمتهاي جنوبي و شرقي شهرستان كهنوج در محدوده قلعه گنج تا نزديكيهاي هامون جازموريان ، رمشك ، نمداد ، كوه شهري ، و تا مرز بشاگرد پراكنده اند . عشاير نيمه كوچنده بم داراي بردي كوتاه كه تابستانها را به ارتفاعات جبال بارز رفته و زمستان به مناطق گرمسيري و نيمه گرمسيري اطراف بم بر مي گردند. عشاير نيمه كوچنده شهربابك شامل طوايف مستقلي است كه برد كوچ آنها كوتاه بوده و از محدوده شهربابك فراتر نمي روند .
مسير كوچ يا ايلراه شامل محورهاي ارتباطي در ميانبند است كه بدليل شرايط طبيعي هر منطقه ناچار بايد از يك گله گاه عبور نمايد . اين موانع طبيعي گاهي كوه و دره و گاهي رودخانه اي پرآب است ، اما در استان كرمان بدليل گسيختگي و ناپيوستگي كوهها و وسعت زياد منطقه ، تنها يك عارضه رودحخانه در بخش مياني معمولا كوچ از اغلب جاهها ميسر مي گردد . بيشترين تراكم كه در فصل كوچ متوجه ايبراههاي اين منطقه است ؛
- در قسمت شرقي ايلراه دلفارد كه از تنگه دلفارد گذشته و از شمال شهر جيرفت وارد جلگه جيرفت مي شود .
- در قسمت مياني سه ايلراه هليل رود ، دره پهن و دشتاب .
- در قسمت شرقي چهار ايلراه بلورد ، چهار گنبد ، خبرو مكي آباد .
آخرین بروز رسانی در شنبه, 30 آذر 1387 ساعت 07:26
 

جستجو

ملاقات حضوری با مدیر کل

ملاقات حضوری با مدیر کل روزهای دوشنبه هر هفته در وقت اداری امکانپذیر می باشد

نکته ها

عشایر ذخایر انقلابند.امام خمینی (ره)
آیا می دانید؟ بيمه دام، عشاير را از خطرات زير آسوده خاطر می كند
تلف شدن دام در اثر خشكسالی، حمله وحوش، سيل و تگرگ، سرما و يخ زدگی، صاعقه وزلزله
حوادث حمل و نقل و تصادفات جاده ای زمان كوچ، آتش سوزی غير عمدی، مارگزيدگی و هارگزيدگی، پرت شدن دام از كوه

بخشنامه های بیمه اجتماعی

خدمات الکترونیکی


سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

سامانه اینترنتی کاریابی آنلاین

سامانه پاسخگویی اینترنتی مسئولین

رزرو اینترنتی هتل

خرید اینترنتی بلیت اتوبوس

خرید اینترنتی بلیت قطار

پرداخت الکترونیکی قبوض

رهگیری مرسولات پستی

پرداخت الکترونیکی قبوض جریمه

خرید و فروش اینترنتی خودرو

نظر سنجی

نظر شما در مورد عملکرد اداره کل امور عشایر استان کرمان