منوی اصلی

سایتهای مهم

 

سایت های مرتبط

اوقات شرعیتقویم فارسی

 
دوشنبه
1399
اسفند
11
 

حاضرین در سایت

ما 18 مهمان آنلاین داریم
عشایر برای کوچ بهاره عجله نکنند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه, 24 اسفند 1398 ساعت 06:46

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان کرمان مدیرکل امور عشایر شمال استان کرمان با بیان اینکه به عشایر اعلام شده به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و تا گذر از این شرایط به منظور کوچ بهاره عجله نکنند گفت: عشایر با همکاری و همراهی اداره کل منابع طبیعی، با آرامش و طبق ضوابط و همراه با رعایت قوانین و مقررات قانونی مراتع را ترک کنند.

 

رضا نیکزادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اداره امور عشایری شمال کرمان به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در حد توان از ظرفیت های مختلف از جمله تشکل های عشایری، گروه های تعاونی، معتمدین و ریش سفیدان به منظور اطلاع رسانی به عشایر  استفاده کرده است.

وی اظهار داشت: ارتباط تنگاتنگ بین دام و انسان در مناطق عشایری و اینکه عشایر به عنوان مرزداران در نقاط مرزی استان کرمان سکونت دارند و شرایط زیستی و نوع زندگی این قشر خواه و ناخواه ارتباطات و مراودات قومی و قبیله ای را با استان های همجوار به وجود می آورد لذا بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا هستند.

نیکزادی بیان داشت: به دلیل سخت گذر بودن مناطق عشایری و بودن برخی مناطق در نقاط کور، استفاده از رسانه های گروهی و وسایل ارتباطی ممکن نیست لذا طبق تفاهمنامه همکاری بین سازمان امور عشایری ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مسائل و مشکلات بهداشتی منعقد گردیده است وبا توجه به شیوع ویروس کرونا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید برنامه های پیشگیرانه خود از جمله آموزش، اطلاع رسانی و تهیه و توزیع اقلام بهداشتی را به مراتب جدی تر برای عشایر قرار دهد و ادارات دامپزشکی باید نظارت کافی بر بهداشت اماکن دامی داشته باشند و واکسیناسیون دام ها را در دستور کار قرار دهند.

وی در ادامه بیان داشت:  کوچ بهاره عشایر به مناطق ییلاقی که از نیمه دوم فروردین آغاز می شود یکی از موضوعاتی است که توسط این اداره پیگیری شده و در حال بررسی است و به عشایر اعلام شده که کوچ زود هنگام را انجام نداده تا از این شرایط عبور کنیم.

مدیرکل عشایر شمال استان کرمان افزود: از آنجایی که مجموعه اداره کل امور عشایر در خصوص ثبت آمار مبتلایان احتمالی به ویروس کرونا مسئولیتی ندارد ضمن اینکه تاکنون موردی نیز از مناطق عشایر نشین گزارش نشده و در عین حال این اداره کل آمادگی این را دارد که با استفاده از تمامی امکانات موجود همکاری لازم را با دستگاه های مرتبط و متولی داشته باشد.

کرمان دومین استان عشایرنشین کشور است و عشایر شمال کرمان با دارا بودن یک میلیون و ۸۰۰ هزار راس دام سبک نقش تعیین کننده ای در تامین فراورده های گوشتی و لبنی دارد.

بر اساس آخرین سرشماری عشایر کوچنده کشور در سال ۱۳۸۷ توسط مرکز آمار ایران، جمعیت ییلاقی عشایر کرمان ۶۸هزار و ۸۸۱ نفر (۱۴.۲۵۰ خانوار) و جمعیت قشلاقی عشایر این استان  ۴۸ هزار و ۷۴۴ نفر (۱۰.۱۱۰ خانوار) است. کرمان ۷/۶ درصد از جمعیت عشایری کشور را در خود جای داده است. عشایر شمال کرمان در ۲۴۱ سامانه­ عرفی استقرار دارند و میزان اراضی کشاورزی در اختیار آنان ۴۴ هزار و  ۷۸۰ هکتار است. ۵۶.۴ درصد از جمعیت عشایری استان کرمان باسواد هستند.

آخرین بروز رسانی در شنبه, 24 اسفند 1398 ساعت 07:03
 

جستجو

ملاقات حضوری با مدیر کل

ملاقات حضوری با مدیر کل روزهای دوشنبه هر هفته در وقت اداری امکانپذیر می باشد

نکته ها

عشایر ذخایر انقلابند.امام خمینی (ره)
آیا می دانید؟ بيمه دام، عشاير را از خطرات زير آسوده خاطر می كند
تلف شدن دام در اثر خشكسالی، حمله وحوش، سيل و تگرگ، سرما و يخ زدگی، صاعقه وزلزله
حوادث حمل و نقل و تصادفات جاده ای زمان كوچ، آتش سوزی غير عمدی، مارگزيدگی و هارگزيدگی، پرت شدن دام از كوه

بخشنامه های بیمه اجتماعی

خدمات الکترونیکی


سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

سامانه اینترنتی کاریابی آنلاین

سامانه پاسخگویی اینترنتی مسئولین

رزرو اینترنتی هتل

خرید اینترنتی بلیت اتوبوس

خرید اینترنتی بلیت قطار

پرداخت الکترونیکی قبوض

رهگیری مرسولات پستی

پرداخت الکترونیکی قبوض جریمه

خرید و فروش اینترنتی خودرو

نظر سنجی

نظر شما در مورد عملکرد اداره کل امور عشایر استان کرمان