رییس سازمان امور عشایر در دیدار نمایندگان مجلس:

اشتغال، اولویت سازمان در ساماندهی عشایر است

جمعی از نمایندگان مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر رییس سازمان امور عشایر با وی دیدار و درباره مسائل و مشکلات جامعه عشایری بحث و گفت‌و‌گو کردند…

به گزارش روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، در این دیدار که عصر دوشنبه 26 آبان و با حضور حجت‌الاسلام شاه‌آبادی امام جمعه شهر امام دزفول، ایرج عبدی نماینده مردم خرم آباد، محمد تقی توکلی نماینده مردم الیگودرز و عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران سازمان امور عشایر برگزار شد، کرمعلی قندالی، رییس سازمان امور عشایر با اشاره به برخی مشکلات جامعه عشایری در تصویب بودجه‌ و قوانین اظهار داشت: یکی از چالش‌های جدی ما در همه برنامه‌ها این است که هر جا اسم روستا می‌آید، عشایر هم باید به دنبال آن ذکر شود، در حالی که عموماً مورد غفلت قرار می‌گیرد.

وی از تشکیل کارگروه توسعه روستایی و عشایر در مجلس استقبال کرد و افزود: بودجه 94 فرصت مناسبی است تا طرح‌ها و لوایح مناسب جامعه عشایری در مجلس تصویب شده و منافع آن در اختیار عشایر قرار گیرد.

قندالی تصریح کرد: در بودجه 94 چند موضوع برای سازمان امور عشایر از اهمیت زیادی برخوردار است که از جمله آن می‌توان به سهم عشایر از صندوق توسعه ملی و نیز از عوارض دریافتی از مشترکان گاز اشاره کرد.

وی خدمت‌رسانی به کوچندگان را اولویت و سرلوحه فعالیت‌های سازمان دانست و تأکید کرد: موضوع اسکان عشایر به عنوان ضرورت و اولویت دوم مطرح است و در فرآیند اسکان متقاضیان نیز ابتدا باید زمینه اشتغال و درآمد آنها فراهم شده و سپس به احداث مسکن و سرپناه اقدام شود.

رییس سازمان امور عشایر اضافه کرد: متأسفانه عشایر کوچنده در بحث اعتبار و بودجه بسیار مظلوم واقع شده‌اند، زیرا با وجود آن‌که غالباً مسیر کوچ آنها در بیش از یک استان است، اما هیچ ردیف اعتباری ویژه کوچندگان وجود ندارد.

وی استفاده از انرژی خورشیدی را در مناطق عشایری یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه بندهایی که در قوانین بودجه برای انرژی خورشیدی آورده شده است، به گونه‌ای است که امکان بهره‌مندی عشایر را از آن محدود می‌کند و بازنگری و اصلاح این بندها بسیار ضروری است.

قندالی ظرفیت مجلس و نمایندگان مردم را برای جامعه عشایری بسیار ارزشمند، مهم و در عین حال موردنیاز خواند و با تقدیر و تشکر از حمایت‌ها و مساعدت‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارائه و تصویب قوانین و اعتبارات مناسب برای جامعه عشایری توجه ویژه تر به این جامعه مولد را در بودجه 94 و برنامه ششم توسعه خواستار شد.

بر اساس این گزارش، نمایندگان مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار ضمن طرح مشکلات عشایر حوزه انتخابیه خود بر حمایت کامل مجلس از جامعه عشایری به ویژه در تصویب بودجه 94 و برنامه ششم تأکید کردند.

نظرات بینندگاناین خبر فاقد نظر می باشدنظر شما

نام :
ایمیل :
*نظرات :
متن تصویر:

دیدگاهتان را بنویسید