رئیس فراکسیون عشایری مجلس گفت: شورای عالی عشایر در دولت قبل تعطیل بود اما خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم دوباره فعال شد که برکاتی بسیار خوبی برای جامعه عشایری داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، چهاردهمین نشست شورای عالی عشایر امروز دوشنبه 2 اردیبهشت ماه به ریاست معاون اول رئیس جمهور و حضور وزیرجهاد کشاوری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس فراکسیون عشایری مجلس، رئیس و مدیران سازمان امور عشایر ایران، و معاونین بیش از ده وزارتخانه و دستگاه اجرایی در محل ساختمان ریاست جمهوری برگزار شد…

رئیس فراکسیون عشایری مجلس در این شست گفت: تعداد اعضای فراکسیون عشایری بیش از 170 نفر است که یکی از قوی ترین فراکسیون های مجلس است.

وی با اشاره به تصویب و قانونی شدن دائمی اختصاص سهمی از ارزش افزوده به عشایر با پیگیری های فراکسیون عشایری، افزود: با پیگیری های صورت گرفته و مجوزی که مقام رهبری دادند، سهم صندوق توسعه ملی علاوه بر روستائیان به عشایر نیز اختصاص داده شد.

قوامی با بیان اینکه می توان با اتخاذ شیوه هایی شیوه زندگی عشایر را حفظ کرد، افزود: ماندن عشایر در قشلاق و یا اجبار کردن آنان برای اسکان باعث خساراتی به آنان می شود.

رئیس فراکسیون عشایری مجلس با اشاره به اینکه امنیت بسیار خوبی در مرزها با حضور عشایر برقرار است، گفت: هر سیاه چادر عشایری یک پاسگاه انتظامی و امنیتی است که اگر عشایر اسکان داده شوند این ظرفیت از دست می رود.

وی با اشاره به موضوع بیمه اجتماعی عشایر، بیان داشت: در این خصوص مصوبه ای داریم که افراد بالای 50 سال نمی توانند بیمه شوند و این مصوبه برای عشایر محدودیت ایجاد کرده که لازم است برای آن فکر کنیم.

قوامی تاکید بر اینکه باید متناسب با شرایط جامعه کیفیت زندگی عشایر را ارتقاء دهیم، ادامه داد: عشایر یک بنگاه تولیدی چند محصولی هستند و یک چسبندگی از سوی آنان برای حفظ این نوع از زندگی وجود دارد.

رئیس فراکسیون عشایری مجلس با اشاره به اینکه نیاز کشور به گوشت قرمز 900 هزار تن است، افزود: 800 هزار تن از این مقدار در داخل تولید می شود که اگر از زنجیره تولید در مناطق عشایری حمایت کنیم مابقی آنرا نیز می توانیم در داخل تامین کنیم.

وی در پایان یادآور شد: تعداد 45 پیشنهاد در بودجه 98 در مجلس تصویب شود که 8 مورد از این مصوبات مربوط به جامعه عشایری کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید