محصولات گلیم و گبه که بخش چشمگیری از بازار صنایع دستی را شامل می‌شوند این روزها به رغم رکود و کسادی‌ بازارشان، با قیمت‌های چشمگیری عرضه می‌شوند؛ به گونه‌ای که برخی گلیم‌ها و گبه‌ها تا متری یک میلیون تومان هم مشتری دارند…

 

 

به نقل از خبرگزاری ایسنا، بازار گلیم و گبه همچون سایر محصولات صنایع دستی، چند سالی است که روزهای خوشی را سپری نمی‌کند و به گفته فروشندگان این صنعت، بازار صنایع دستی از رونق چندانی برخوردار نیست. به اعتقاد آنها صنعت توریسم که می‌تواند نقش مهمی در رونق بازار صنایع دستی ایفا کند، در سال‌های اخیر حال و روز چندان خوشی نداشته و این امر تاثیر بسزایی در فروش محصولات صنایع دستی داشته است.

 

همچنین به گفته دست‌اندرکاران این صنعت، تبلیغات هم به عنوان حلقه گم‌شده در بازار صنایع دستی، در رکود بازار نقش چشمگیری داشته است؛ به گونه‌ای که صنایع دستی به عنوان بخشی از فرهنگ و هنر ایرانی جایگاهی در تبلیغات ندارد اما محصولاتی همچون “پفک و آدامس” سهم بسیاری در تبلیغات عمومی کشور دارند.

 

 

حال با وجود اینکه صنایع دستی این قابلیت را دارد که از لحاظ اقتصادی و اشتغالزایی برای کشور سودآور باشد، با رکود مواجه است و به رغم داشتن مشتریانی با سلیقه های خاص، بازارش گرم نیست و فروشندگانش از کسادی بازار گلایه دارند. البته در این میان جای تعجب است که با وجود پایین بودن میزان خرید و فروش‌ها در این بازار، قیمت‌ها جایگاه خود را حفظ کرده‌اند.

به عنوان نمونه در بازار گلیم و گبه که یکی از محصولات مهم در بازار صنایع دستی هستند قیمت‌ها از 80 هزار تومان شروع می‌شود و به هشت میلیون تومان هم می‌رسد.

گبه که نوعی قالی در اندازه کوچک است و معمولا هم توسط عشایر لر و قشقایی بافته می‌شود، از متری 250 هزار تومان شروع می‌شود و در گران‌ترین قیمت‌ به متری یک میلیون تومان هم می‌رسد.

 

 

این محصول که بافت درشت‌تری نسبت به گلیم دارد و بیشتر برای رو انداز فرش استفاده می‌شود، اندازه‌های بافت آن در حالت استاندارد یک در یک و نیم متر، یک و نیم در دو متر و دو در سه متر است.

 

 

قیمت گبه‌ها که معمولا جنبه تزئینی دارند، در متراژ یک در یک و نیم 450 هزار تومان تا یک میلیون و 500 هزار تومان، در متراژ یک و نیم در دو متر از یک تا سه میلیون تومان و در متراژ دو در سه متر، از سه تا شش میلیون تومان به فروش می‌رسد.

 

 

معمولا نقشه و طرح بافت گبه شامل نقشه‌های منظره، ساده و خشتی است که نقش خشتی کاربردی‌ترین نقش گبه محسوب می‌شود.

 

 

اما گلیم که در بسیاری از شهرستان‌ها بافته می‌شود، به گفته کارشناسانش بهترین و مرغوب‌ترین آن را بافندگان سیرجان در استان کرمان، دشت مغان در استان اردبیل و هرسین در استان کرمانشاه می‌بافند.

 

گلیم در ابعاد یک در یک و نیم، 90 در 60 سانتی‌متر، 120 سانتی‌متر در دو متر، دو در سه متر و سه در چهار متر بافته می‌شود که گلیم یک در یک و نیم به «ذرع و نیم» مشهور است و متداول‌ترین اندازه در بازار گلیم به شمار می‌رود.

 

قیمت انواع گلیم در بازار تهران از متری 80 تا 500 هزار تومان است. به گفته فروشندگان این بخش چون گبه وزن زیادی دارد، نگاه توریست‌ها به گلیم نسبت به گبه مثبت‌تر است و گلیم با اقبال عمومی بیشتری همراه است.

 

البته بازار صادرات این محصولات هم رونق چندانی ندارد و به گفته معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، وضعیت صنایع دستی نسبت ظرفیت آن نامطلوب است و با وجود این که متنوع‌ترین صنایع دستی دنیا را داریم سی و یکمین کشور صادرکننده صنایع دستی هستیم.

 

بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی دلیل رکود این صنعت و کاهش صادرات آن را در این می‌داند که این صنعت با دانش روز و رشد زیبایی‌شناسی رشد نکرده است و به همین دلیل بخشی از بازارهای بین‌المللی را از دست داده‌ایم.

 

دیدگاهتان را بنویسید