کرمان – ایرنا – مدیرکل امور عشایری استان کرمان گفت : کارشناسان این اداره کل بمنظور تحقق شعار رونق تولید و ضرورت تثبیت ماندگاری عشایر هم اکنون در حال شناسایی نقاط مناسب بومگردی‌ های در مناطق عشایری هستند.

به گزارش ایرنا، مهدی ابراهیمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: افراد علاقه ‌مند ساکن در مناطق عشایری را به منظور دریافت مجوز به اداره کل میراث فرهنگی و صنایع‌ دستی معرفی خواهیم کرد.
وی از راه‌ اندازی سایت 10 هکتاری گردشگری در منطقه سیرچ کرمان خبر داد و اظهار داشت: این سایت، مجتمع و اقامتگاه بزرگی متشکل از 116 سیاه‌ چادر، کپر و سوئیت و غیره است که تاکنون 40 درصد عملیات اجرایی آن انجام ‌شده و سعی بر این است تا پایان سال به بهره‌ برداری برسد….

مدیرکل عشایری استان کرمان تاکید کرد: طبق برنامه، اجرای طرح های بومگردی در پنج منطقه عشایری استان کرمان طی سال جاری در دستور کار قرار دارد.
وی گفت: همچنین اداره کل عشایری استان کرمان در تلاش است امکانات و تسهیلات مورد نیاز جامعه عشایری را فراهم کند و در اختیار این قشر بگذارد تا ماندگاری عشایر را در مناطق تثبیت کند.
وی با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان رونق تولید گفت: سال گذشته بیش از 100 میلیارد ریال تسهیلات ماده 10 – 12 و بیش از 12 میلیارد تومان نیز بند (ب) ماده 52 در بین عشایر توزیع‌ شده به ‌طوری‌ که نزدیک 50 هزار رأس دام از سیستم مراتع حذف و پس از یک دوره سه‌ ماهه در سیستم پرواربندی، روانه بازار شد.
ابراهیمی همچنین به ‌پیش بینی هفت فعالیت از جمله زنجیره گوشت، گیاهان دارویی، گردشگری و بومگردی به منظور بهبود معیشت عشایر در مناطق عشایرنشین اشاره کرد.
مدیرکل عشایری استان کرمان اظهار داشت: امسال نیز این برنامه ادامه دارد ضمن اینکه توسط تشکل‌ ها قرارداد مشارکت لازم با عشایر بسته ‌شده و تسهیلات لازم نیز چون خوراک دام، جیره مناسب از نهادهای دامی در اختیار عشایری که قرارداد بسته‌ اند قرار می‌ گیرد.
وی افزود: طی 2 سال گذشته به نژادهای دامی عشایر نیمه کوچنده و عشایری که در حال ساماندهی توجه شده و در دستور کار قرار گرفته‌ است به ‌طوری‌ که نژادهای با راندمان بالا به‌ مرور زمان جایگزین نژادهای ضعیف و با راندمان پایین خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید