رئیس مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: دلالان و چوبداران یا واسطه‌های متعدد عامل گران‌فروشی گوسفند هستند و این مسئله به وزارت جهاد کشاورزی ارتباطی ندارد…

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، محمدرضا ملاصالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: عرضه دام زنده علی‌رغم افزایش تقاضا با کمبود مواجه نیست و اگر افزایش قیمتی در این هست، پس از عرضه از دامداری ها است که نشان می‌دهد دلالان و چوبداران یا واسطه‌های متعدد عامل گران‌فروشی گوسفند هستند که به وزارت جهاد کشاورزی ارتباطی ندارد.

 

وی همچنین اعلام کرد: عرضه دام زنده در سطح شهر ممنوع است و دستگاه‌های نظارتی باید با گران‌فروشی دام زنده و عاملان آن که دلالان و چوبداران هستند برخورد کنند.

 

ملاصالحی با بیان این‌که ۲۶ درصد دام کشور توسط جامعه عشایری تولید و عرضه می‌شود، افزود: تشکل‌های بخش خصوصی و سازمان امور عشایر باید نسبت به عرضه هر چه بیشتر دام زنده از سوی عشایر تلاش کنند تا قیمت‌ها متعادل شود.

 

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: آنچه مسلم است این‌که قیمت دام زنده در دامداری و کشتارگاه نسبتا معادل و منطقی است، چرا که بر اساس آمارهای موجود هر کیلوگرم دام زنده در کشتارگاه‌ها نهایتا دوازده هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود.

 

وی یادآور شد: بر اساس قانون، ساز و کار برخورد با گران‌فروشان اعم از چوبدار، دلال یا قصاب به گونه‌ای است که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان باید به این مساله ورود پیدا کند و ابزار قانونی در این راستا در اختیار وزارت جهاد کشاورزی نیست.

 

ملاصالحی تاکید کرد:با قیمت‌های کنونی و بهایی که بابت فروش دام زنده نصیب دامدار می‌شود هر کیلوگرم لاشه گوسفندی نهایتا باید ۳۰ هزار تومان در بازار فروخته شود و اگر غیر از این باشد اجحاف به مصرف‌کنندگان است و وزارت جهاد کشاورزی به این مساله اعتراض دارد.

دیدگاهتان را بنویسید