به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان کرمان ،مدیرکل امور عشایر استان کرمان  از افتتاح 10 پروژه از محل اعتبارات ملی در سطح استان با اعتباری به مبلغ 6 میلیارد تومان به مناسبت روز ملی روستا و عشایر در ماه جاری در مناطق عشایری شمال استان کرمان خبر داد.

رضا نیکزادی در جمع خبرنگاران به مناسب روز عشایر بیان داشت: پیش بینی می شود با افتتاح این طرح ها حدود 700 خانوار از آب شرب بهداشتی بهره مند گردند و شبکه آب آشامیدنی جایگزین آبرسانی سیار می شود.
وی در ادامه رسانه ها را زبان گویای مردم و مسئولان دانست و گفت: مدیران در کنار رسانه ها و رسانه ها در کنار مسئولان می توانند اهداف توسعه ای را پیش ببرند و  طبیعتا ما از هر چیز که بتوانیم در جهت رشد و توسعه مردم خصوصا قشر عشایر قدم برداریم استقبال خواهیم کرد.

نیکزادی با اشاره به اینکه بر اساس آمار و اطلاعات ارائه شده تقریبا کمترین ابتلا به بیماری کوید ۱۹ در بین عشایر گزارش شده است گفت: امسال از امکانات سپاه استفاده کردیم و بخشی از دام عشایر را در کوچ بهاره ب صورت مکانیزه کوچ دادیم و در کوچ پاییزه نیز این امر در دستور کار قرار گرفته است و نیز با هماهنگی و همکاری دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل دامپزشکی استان اقدامات مسمر ثمری در رابطه با  بهداشت خانوار و دام عشایر علی الخصوص در دوران ویروس کرونا اجرا گردیده است.

وی با توجه به انجام نشدن مراسمات حج و ماه محرم گفت: تعدادی دام آماده عرضه است اما با این قیمت ها نمیتوان فروش را انجام داد و باید قیمت تضمینی همانند سایر محصولات کشاورزی برای گوشت در نظر گرفته شود.
مدیرکل عشایری شمال استان کرمان امید به زندگی را در بین عشایر از سایر جوامع  بالاتر دانست و گفت: قریب به اتفاق روستا و عشایر بیمه هستند امابیمه عشایر بالای ۵۵ سال را بیمه نمی کند، ما پیشنهاد می کنیم سن ۵۵ سال حداقل به ۶۵ سال افزایش پیدا کند .
این مسئول با اعلام این مطلب که حداکثر 60 درصد عشایر دارای مجوز چرا هستند و به افراد بالای ۴۰ سال کارت چرای دام تعلق می‌گیرد گفت: بعضی از افراد زیر ۴۰ سال واجد شرایط هستند تا بتوانند این کارت را داشته باشند.

مدیرکل عشایر شمال استان کرمان جامعه عشایری را یک واقعیت اقتصادی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: این جامعه دارای ساختاری تاریخی است که توجه ویژه به این جامعه می تواند تاثیرپذیری مثبتی را در ابعاد دیگر به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید