رئیس سازمان امور عشایر گفت: هیات دولت در ماه جاری، یکصد میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد 4درصد به عشایر کشور اختصاص داد…

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در سفر به استان گلستان با اعلام این مطلب افزود: این تسهیلات با ضمانت زنجیره ای خود عشایر و بدون نیاز به سفته و با دوره بازپرداخت 5ساله که اصل پول و سود آن را خود دولت تضمین کرده است، پس از تخصیص اعتبار در اختیار عشایر قرار خواهد گرفت.

 

وی با اشاره به این که مشکلات بخش تولید به دلیل ریسک پذیری بالای آن خاصه در شرایط خشکسالی و نیز ارزش افزوده آن، از سایر بخش ها بیشتر است، گفت: بخشی از این مشکلات را دولت باید حل کند و بخشی را نیز خود عشایر باید برطرف کنند.

 

قندالی با بیان این که بسیاری از انبیای و اولیای الهی به شغل دامداری و شبانی اشتغال داشته اند، اظهار کرد: کسب روزی حلال و تلاش و فعالیت در حوزه کشاورزی و دامداری، از مزیت های مهم آن است.

 

رئیس سازمان امور عشایر تاکید کرد: بیشترین دغدغه ما در سازمان امور عشایر، تقویت تولید و ایجاد اشتغال و افزایش بهره وری است و  در این زمینه باید از توان و استعداد و دانش خود عشایر در حل مشکلات و افزایش بهره وری استفاده کنیم.

 

وی با مهم دانستن بیمه اجتماعی و بیمه دام برای عشایر بیان داشت: بیمه اجتماعی و بیمه دام و محصولات عشایر باید فراگیر شود تا ریسک تولید پایین بیاید.

 

قندالی یادآور شد: در سال گذشته 300 هزار تن جو با دوره بازپرداخت 6ماهه و 9ماهه در اختیار عشایر قرار گرفته است.

 

رئیس سازمان امور عشایر در خصوص تامین برق در مناطق عشایری نیز گفت: تامین برق برای عشایر از سیاست های اصلی سازمان امور عشایر در سال های اخیر بوده است که در این زمینه توزیع و ترویج استفاده از پکیج های خورشیدی برای مصارف روشنایی، شارژ موبایل و استفاده از رادیو و تلویزیون در دستور کار قرار دارد و بر اساس  برنامه تا پایان سال، 40هزار خانوار عشایری از این مولدهای انرژی بهره مند خواهند شد.

 

 

گفتنی است، رئیس سازمان امور عشایر در سفر به استان گلستان از مناطق عشایری این استان به ویژه سه بند خاکی و سنگی در شهرستان مراوه تپه، کارخانه تولید کنسانتره و خوراک دام، صندوق خرد زنان عشایری در روستای عشایری کُرند و طرح پرواربندی دام سنگین مراوه تپه بازدید کرد.

 

قندالی همچنین با حضور در منطقه عشایری کرند،  از خانم “فریده آقی”، زن نمونه عشایر کشور در سال 1394، که در سی امین دوره انتخاب برترین های کشاورزی انتخاب و معرفی شده بود، تجلیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید