رئیس سازمان امور عشایر گفت: با اجرای طرح زنجیره تولید، امسال 12 تا 15 هزار تن به میزان تولید گوشت قرمز عشایر کشور افزوده می شود…

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، کرمعلی قندالی اظهار داشت: این طرح در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی اجرا می شود و دولت برای اجرای آن 100 میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد و دوره بازگشت پنج ساله به عشایر اختصاص داده است.

 

وی با بیان اینکه توزیع این تسهیلات به زودی بین بهره برداران آغاز می شود، افزود : این تسهیلات صرفا برای تولید گوشت قرمز توسط عشایر است.

 

قندالی خاطرنشان کرد: عشایر ایران سالانه پنج میلیون تن محصولات دامی، لبنی، باغی و زراعی تولید می کنند که 180 هزار تن آن گوشت قرمز است که 25 درصد نیاز کشور را تامین می کند.

 

رئیس سازمان امور عشایر با یادآوری اینکه عشایر 32 میلیون هکتار مرتع در اختیار دارند، گفت: در قالب  اجرای طرح اقتصاد مقاومتی، عشایر چهار استان کشور به صورت آزمایشی علاوه بر اینکه برای تعلیف دام خود از مراتع استفاده می کنند، شروع به کاشت گیاهان دارویی در این مراتع هم کرده اند .

 

وی افزود: این طرح در قالب یک پژوهش با موسسه تحقیقات کشاورزی در حال اجراست تا نوع، گونه، میزان تولید، فراوری و بازاریابی گیاهان دارویی تولیدی عشایر مورد ارزیابی های اقتصادی قرار گیرد .

 

قندالی همچنین توسعه صنعت گردشگری با محور عشایر را برای افزایش بهره وری منابع و ارتقای سطح معیشت عشایر موثر دانست و آن را مصداقی از طرح های اقتصاد مقاومتی عشایر محور عنوان کرد.

 

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به اینکه از پارسال تاکنون یک میلیون و 800 هزار راس دام زنده از ایران صادر شده است، افزود: صادرات نقش مهمی در توسعه اقتصاد و افزایش تولیدات دامی عشایر دارد.

 

وی افزود: دولت در دو سال گذشته 500 هزار تن علوفه مدت دار شش تا 9 ماهه، بین عشایر توزیع کرده که کمک بزرگی در به تاخیر انداختن عرضه دام به بازار داشت و از ورود دام نارس به بازار هم جلوگیری شد.

دیدگاهتان را بنویسید