مدیر کل امور عشایری استان کرمان گقت : با توجه به بارندگی  خوب و تعلیف دام در مراتع استان ، پیش بینی می شود گوشت تولیدی و فر آور دهای لبنی عشایر شمال استان 25 درصد افزایش داشته باشد .

علیرضا شاکری در گفت  و گو با خبر نگار تسنیم در کرمان اظهار کرد : در حال حاضر کوچ بهاره عشایر شمال استان در حال انجام است

وی با بیان اینکه تنها یک چهار م کل عشایر استان کوچ رو هستند افزود در سال های گذشته بیش از سه چهارم عشایر استان در کانون های اسکان عشایری مستقر شده اند .

مدیر کل امور عشایر استان کرمان شمار عشایر شمال استان را 14 هزار و 250 خانوار ذکر کرد و گفت ایل سلیمانی و ایل لری از بزرگترین ایلات شمال استان هستند که در مناطق رابر و بافت مستقرمی باشند.

شاکری با بیان اینکه طولانی ترین کوچ عشایر شمال استان مربوط به طوا یف افشار، ایل رایینی و سیاه جل می باشد، تصریح کرد: کوتاهترین کوچ های کرمان نیز مربوط به ایلات  شرق استان نظیر ایل و طابفه های شهیکی ، سابکی و ناروئی است .

وی تاکید کرد :البته در شهر ستان های بافت و رابر هنوز طوایفی هستند که به سنت گذشتگان با الاغ و قاطر و سیستم سنتی کوچ می کنند .

مدیر کل امور عشایری استان کرمان افزود: هر ساله 3 هزار و 500 تا 3 هزارو 800 خانو ار از عشایر شمال استان کوچ وبقیه آنها تا 14 هزار نفر در کانون های اسکان زندگی می کنند

شاکری با اشاره به اتمام 50 درصد کوچ بهاره عشایر تا امروز خاطر نشان کرد: در حال حاضر نیز عشایر ایل های بزرگ که در قشلاق بودند از سمت رودان به بر دسیر ، کهنوج، رابر و بافت ومناطق ییلاقی درحال  بازگشت می باشند .

دیدگاهتان را بنویسید