به گزارش روابط عمومی اداره کل بار دیگر جشنواره گل محمدی و شناخت فرهنگ و آداب و رسوم عشایر منطقه، در لاله زار بردسیر بعد از طی هشت دوره متوالی در 30 خرداد ماه سالجاری برگزار می گردد، تا کرمانی ها برای هشتمین بار در جشنی از جنس گل محمدی شرکت نمایند.درهمین راستااقای مهندس شاکری  مدیر کل امور عشایر استان کرمان از کلیه عشایر ، روستائیان و هم استانی ها جهت حضور در جشنواره گل محمدی و ارائه فرهنگ و آداب و رسوم عشایر دعوت بعمل آورده اند . این جشنواره  با حضور مسئولین کشوری ، هنرمندان ، سران و معتمدین عشایر و مسئولین ارشد سازمان امور عشایر ایران  به مدت یک روز در منطقه خوش آب و هوای لاله زار از توابع شهر ستان بردسیر برگزار میگردد ..

 

این جشنواره که در طی هشت سال گذشته با همکاری اداره کل امور عشایری استان وبانام جشنواره گل محمدی برگزار می گردید ،ازامسال به جشنواره گل محمدی وشناخت فرهنگ واداب ورسوم عشایر منطقه تغییر نام و این اداره با بر پائی سیاه چادرهای عشایری، عرضه محصولات لبنی و دامی ، کوچ نمادین عشایر، پخت نان محلی ، ورزش های محلی و بومی مردم را بیشتر با نحوه زندگی و فرهنگ عشایر منطقه  آشنا می نماید.برنامه های کلی این جشنواره : بر پائی سیاه چادرهای عشایری ، کوچ نمادین عشایر ، اجرای جنگ شادی ، حضور هنرمندان کشوری و استانی ، اجرای بر نامه های ورزشی نظیر اسب سواری ، قایق سواری ، ورزش های باستانی ، اجرای برنامه های سنتی بومی و محلی ، طناب کشی ، دارت و ……….راشامل میشود.

شهرستان بردسیر دارای 1750خانوارعشایری در3ایل به نامهای جبالبارز،علیدادی سلیمانی ولری و36طایفه و بامیانگین تولید90تن محصولات لبنی ،50تن پشم ،60تن کرک و2000تن گوشت درسال ،یکی ازشهرستانهای شاخص عشایری استان می باشد .این شهرستان دراستان رتبه اول تولید گل محمدی ودرکشور بعدازکاشان رتبه دوم رااز ان خود کرده است . کار خانه گلاب گیری الزهرا در این منطقه هم اکنون به عنوان بزرگترین کار خانه گل محمدی ایران شهر ت دارد و اسانس گل محمدی بسیاری از کار خانجات مشهور عطر سازی اروپا را تامین وبه کار خانه ها ی فرانسه ، انگلیس ، آلمان و بلژیک فرستاده می شود .محصول گلاب لاله زار یکی از مرغوبترین گلاب های ایران است و اقلیم منطقه در ارتفاع 2600متری از سطح دریا و از سوی دیگر طبیعت منطقه کمک کرده است که یکی از بهتر ین و اقتصادی ترین محصولات  صادراتی استان کرمان تولید و روانه بازار مصرف شود . طبق آمار یک چهارم گلاب کشور هم اکنون در کرمان تولید و هر ساله بر سطح زیر کشت گل محمدی در کرمان افزوده می شود . این صنعت موجب متحول شدن اقتصاد روستا نشینان و عشایر در لاله زار و روستاهای اطراف شده و هم اکنون نیز بیش از 2200 هکتار زمین در این منطقه زیر کشت گل محمدی قرار دارد و هر سال بیش از 4600 تن گل محمدی در این منطقه برداشت می شود .

اقای مهندس علیرضا رزم حسینی استاندار محترم استان کرمان با اختصاص 20 میلیون تومان اعتبار به اداره کل امور عشایری استان  جهت هرچه باشکوهتر برگزار شدن مراسم، موا فقت نموده اند .

دیدگاهتان را بنویسید