رئیس سازمان امور عشایر گفت: جامعه عشایری با وجود ساده زیستی و کم توقعی، حرف نخست را در تولید و اشتغال کشور می زند…

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی روز چهارشنبه 23 دیماه در حاشیه گردهمایی مدیران امور عشایر کشور در چابهار اظهار کرد: عشایر جامعه ای با انتظاراتی اندک اما بسیار مهم و اثرگذار در اقتصاد ملی با اقتصادی درون نگر و برون گرا و خودکفا هستند.

 

وی افزود: بر اساس آمار سرشماری های رسمی کشور، نرخ بیکاری در جامعه عشایری حدود 4 درصد برآورد می شود که نسبت به شاخص بیکاری در کل کشور آمار مناسب و قابل قبولی است و می تواند به عنوان الگویی برای سایر بخش های کشور مورد استفاده قرار گیرد.

 

قندالی با اشاره به ظرفیت های جامعه عشایری در مسائل مختلف خاطرنشان کرد: اکنون بیش از 20 درصد گوشت و 35 درصد انواع صنایع دستی کشور از سوی عشایر تولید می شود.

 

رئیس سازمان امور عشایر با بیان اینکه فرهنگ بکر و اصیل ایرانی اسلامی را باید در جامعه عشایری جستجو کرد، گفت: وجود 8500 نقطه در کشور که عشایر در آن استقرار دارند، به ویژه در مناطقی که دارای حساسیت های امنیتی است، به عنوان یک عامل پدافندی بسیار قابل توجه است.

 

وی به مصوبات جلسه شورای عالی عشایر که 20 دی ماه 93 با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد، اشاره کرد و گفت: طرح های ویژه فرهنگی و ارتقای سطح دانش و سواد عشایر در کارگروه های مربوطه نهایی شده است و برای تدوین طرح ویژه ارتقای بهداشت و درمان در مناطق عشایری نیز در حال پیگیری هستیم، هر چند که تاکنون اقدام قابل توجهی از سوی وزرات بهداشت و درمان و سازمانها ذیربط انجام نشده است.

 

قندالی هدف از برگزاری گردهمایی دو روزه مدیران امور عشایر کشور را بیان مسائل و مشکلات جامعه عشایری، انتقال تجربیات و کارکردهای موثر و مفید مدیران عشایری و تاکید بر افزایش بهره وری از منابع تولید و اشتغال عنوان کرد.

 

رئیس سازمان امور عشایر آگاهی از موضوعات برنامه ششم توسعه و جایگاه عشایر در این برنامه و بررسی عملکرد 9 ماهه مدیران عشایری کشور را از دیگر اهداف برگزاری این گردهمایی برشمرد.

 

گفتنی است، گردهمایی مدیران امور عشایر سراسر کشور با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور و قائم مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی، در روزهای 22 و 23 دی ماه در چابهار برگزار شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید