قائم مقام سازمان امور عشایر گفت: تنها 10 درصد دام های عشایر کشور بیمه هستند و دولت تدبیر و امید برای پوشش 40 درصدی بیمه دام های عشایر تا پایان سال 94 برنامه دارد…

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزار ی فارس، میرولی صفرزاده در حاشیه برگزاری شورای اداری عشایر استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جمعیت 24 میلیون راسی دام عشایر کشور، اظهار داشت: سازمان امور عشایر با صندوق های بیمه ای کشور تفاهم نامه هایی بمنظور افزایش سقف پوشش بیمه  دام های عشایر امضا کرده است.

 

وی افزود: بر اساس این تفاهم نامه ها امور بیمه گذاری و برآورد خسارت دام های عشایر به تشکل های عشایری واگذار شده و این کار که از سال گذشته آغاز شده امسال نیز در سطح وسیعی انجام خواهد شد.

 

صفرزاده با اشاره به اینکه از مجموع یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت عشایر کشور تنها 17 درصد دارای بیمه تامین اجتماعی هستند، اظهار کرد: برای فراگیر شدن این بیمه با کمک نمایندگی های بیمه تامین اجتماعی در استان های عشایری، هماهنگی های لازم بعمل آمده است.

 

قائم مقام و معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر در خصوص علت پایین بودن سطح بیمه تامین اجتماعی در میان عشایر کشور، گفت: اصلی ترین دلیل این مساله کوتاهی خود عشایر است، در حالیکه دولت حاضر است 95 درصد حق بیمه سالانه که دو میلیون ریال است را تقبل کند و عشایر تنها پنج درصد از این مبلغ را بپردازند؛ اما استقبال چندانی از این امتیاز بعمل نیامده است.

 

صفرزاده اراضی کشاورزی در اختیار عشایر کشور را 750 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: پنج درصد از محصولات تولید شده بخش کشاورزی کشور را عشایر تامین می کنند در حالی که جمعیت آنها نسبت به  جمعیت کل کشور تنها  7/1 درصد است.

 

نخستین جلسه شورای اداری عشایر استان کرمانشاه در سالجاری، روز شنبه پنجم اردیبهشت ماه با حضور استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی و جمعی از عشایر این استان در محل سیاه چادرهای ایل زوله در منطقه عشایری گون بان هریس برگزار شد.

 

در این جلسه مصوباتی در خصوص تامین یارانه علوفه مورد نیاز عشایر، تامین اعتبار برای آبرسانی سیار به عشایر، تامین اعتبار برای پمپاژ آب به مراتع، رفع موانع ادامه تحصیل دانش آموزان عشایری بعد از مقطع ابتدایی و رفع مشکلات بهداشتی عشایر استان به تصویب رسید.

دیدگاهتان را بنویسید