رئیس سازمان امور عشایر گفت: بیمه عشایر سرلوحه فعالیت های این سازمان قرار دارد و در صدد هستیم تا پایان سالجاری 40 درصد جمعیت عشایر کشور تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار بگیرند…

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، کرمعلی قندالی در نشست شورای عشایری استان یزد اظهار کرد: از سال گذشته یکی از شاخص های ارزیابی استان ها موضوع بیمه عشایر قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر 52 هزار خانوار عشایری (25 درصد عشایر) و پنج میلیون رأس دام عشایر زیر پوشش بیمه قرار دارند.

قندالی با بیان اینکه 214 هزار خانوار عشایری با جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفر در 8500 نقطه جغرافیایی ایران حضور دارندT خاطر نشان کرد: عشایر 25 درصد گوشت قرمز و 35 درصد صنایع دستی کشور را تولید می کنند و حوزه قلمرو آنها حدود 59 درصد وسعت کشور را در برمی گیرد.

رئیس سازمان امور عشایر اظهار کرد: عشایر میراث داران واقعی فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی هستند چرا که فرهنگ و تمدن کشورمان در جامعه عشایری تبلور یافته است.

وی افزود: چادرهای عشایری کارگاه تولیدی، خاستگاه فرهنگی و عامل پدافندی هستند و توجه به عشایر به نفع اقتدار، اقتصاد و فرهنگ ایران است.

قندالی تصریح کرد: هنوز نتوانسته ایم دانش بومی سرشار از توانمندی های عشایری را به تکنولوژی متصل کنیم و اقدام بزرگی در این خصوص انجام دهیم.

رئیس سازمان امور عشایر در بخش دیگری از سخنانش گفت: شورای عالی عشایر در سطح ملی و شوراهای عشایری در استان ها و شهرستان ها ساختار بسیار خوبی دارد که چالش های حوزه عشایر را مورد بررسی قرار می دهد و تصمیم های لازم برای بهبود وضعیت آنان از جمله در بخش های بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، مهارت و فرهنگ و هنر اتخاذ می شود.

وی با بیان اینکه عشایر جامعه ای فرابخشی هستند، اظهار امیدواری کرد همه دستگاه ها بر اساس ضوابط و مقررات موجود از جمله اجرای آیین نامه ساماندهی عشایر به این جامعه کمک کنند.

 

گفتنی است، رئیس سازمان امور عشایر در سفر به استان یزد از محل ساخت مجتمع دامداری عشایر هارونی ابرکوه بازدید کرد و با حضور درجمع عشایر این شهرستان مسایل ومشکلات آنها بررسی کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید