به گزارش روابط عمومی اداره کل آقای مهندس شاکری در مصاحبه مطبوعاتی در جمع خبرنگاران خبر کزاریها  در خصوص عشایر کرمان بیان نمودند:…

عشایر استان کرمان که 9.2 در صد جمعیت عشایری کشور را تشکیل می دهتد ، ظرفیت و توانمندیهای بسیار زیاد ی دارندو با توجه به اینکه 2 میلیون راس دام در جامعه عشایری استان وجود دارد، همه ساله 800 هزار راس دام سبک پرورش یافته به دست عشایر، آماده ارائه به بازارشده و  سالانه 19 هزار تن شیر و فرآوردهای لبنی در جمعیت عشایری استان تولید می شود همچنین 2 هزارو 950 متر دست بافته های عشایری شامل گلیم ، قالی ، جاجیم و غیره نیز از تولیدات سنتی عشایری کرمان محسوب می شود .

65 در صد عشایر کرمان کوچ نمی کنند

ایشان اضافه نمودند 65 درصد عشایر استان اسکان یافته اندو متاسفانه در سال های اخیر تعدادی از عشایر کوچنده استان به جمعیت های عشایر اسکان یافته و یکجا نشین افزوده  شده اند

ایشان علت این یکجا نشینی را خشکسالی و کمبود مراتع برای تعلیف دام ها دانسته و اظهار نمودند : برخی پروژها در محل های اسکان برای حل مشکلات عشایر اجرا می شود که از آن جمله می توان به لوله گذاری و حفر چاه ، آموزش و ترویج روش های نوین کشاورزی و تقویت بنیه علمی بهره برداران اشاره کرد .اما متاسفانه به سبب کاهش اعتبارات اغلب پروژه های عشایری مسکوت مانده و عوارض ناشی از ان عمد تا” عشایر کوچنده را تهدید می کند . برای عشایری که عمدتا” به روش های سنتی کوچ ییلاقی و قشلاقی خود را ادمه می دهند،کار هایی چون بهسازی چشمه های آبر سانی انجام می شود.

مدیر کل امور عشایر کرمان ، از نصب جی پی اس بر روی خودروهای سنگین و کامیون هائی که آبر سانی سیار را انجام می دهند خبر داده و گفتند: طرح پژوهشی در این زمینه در حال انجام است که منجر به کاهش 30 درصدی سوخت خودروهای آبر سان سیار می شود . ایشان از دیگر مزایا ی این طرح را نظارت دقیق از مرکز استان بر روند آبر سانی این خودروها دانستند .

همجنین  خاطر نشان کردند، به سبب کمبود اعتبارات ،مرمت اغلب جاده هایی که نیاز به تعمیردارند  تا کوچ عشایر کوچنده بدون تلفات دامی انجام شود، هنوز انجام  نشده است .

افزایش سود شرکت تعاونی های عشایری به 2 برابر

در پایان مدیر کل امور عشایربا اشاره به سود دهی مناسب شرکت های عشایری استان بیان نمودند : به نظر می رسد با تعدیل نیرو و افزایش سرمایه سود خالص این شرکت ها 2.5 برابر شده وتصریح کردند:7شرکت تعاونی استان ازابتدای سال ، یک هزارو338تن انواع نهاده بین عشایر توزیع کرده اند که شامل 323تن ذرت،677تن سبوس ،96تن جوو81تن کنجاله سویا می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید