مدیرکل امور عشایر استان کرمان:

توزیع 7800 تن نهاده دامی در مناطق عشایری کرمان

مهدی ابراهیمی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون 7800تن نهاده دامی از طریق تعاونی های عشایری در استان کرمان توزیع شده است.

دیرکل امور عشایر استان کرمان گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون هفت هزار و 800 تن نهاده دامی از طریق تعاونی های عشایری در این استان توزیع شده است…

 

 

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مهدی ابراهیمی با بیان اینکه با توجه به خشکسالی های اخیر 70 درصد علوفه مراتع کاهش داشته است، افزود: برای تامین نهاده های دامی عشایر 80میلیارد ریال تسهیلات خشکسالی با بهره 4 درصد و باز پرداخت پنج ساله در اختیار عشایر استان از محل اعتبارات ماده ۱۰ و۱۲ قرار داده شده است .

وی با اشاره به اینکه 70 درصد عشایر استان از تسهیلات خکشسالی بهره مند شده اند، گفت: تعاونی های عشایری استان از طریق پنج کارگاه تهیه خوراک دام، کنسانتره تولید می کنند و در اختیار عشایر قرار می دهد.

مدیرکل امور عشایر کرمان با بیان اینکه کاهش بارندگی و کم آب شدن چشمه ها و قناتها زندگی عشایر استان کرمان را با مشکلاتی روبرو کرده است، افزود: پیش بینی می شود تا پایان سالجاری 200 هزار مترمکعب آب شرب سالم با تانکر بین عشایر شمال استان توزیع شود.

وی میزان اعتبار آبرسانی سیار به عشایر شمال استان کرمان را بیش از پنج میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: تاکنون سه میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

ابراهیمی گفت: با توجه به کاهش 70 درصدی بارندگی، کمبود آب و علوفه در مناطق عشایری از مهرماه سال گذشته کوچ عشایر دستخوش تغییرات شده است.

مدیرکل امور عشایر استان کرمان با بیان اینکه این نگرانی وجود دارد که عشایر به روستاها مهاجرت کنند گفت: خکشسالی ها گذرا است چنانچه نیازهای عشایری در زمینه آب و علوفه دام تامین شود از روند مهاجرت آن ها به روستاها جلوگیری می شود.

وی استان آمار دام آعشایر کرمان را سه میلیون رأس دام سبک و سنگین اعلام کرد و گفت: عشایر شمال این استان سالانه 9 هزار تن گوشت، 700 تن پشم ، 600 تن کرک و 21 هزار تن محصولات لبنی تولید می کنند.

جمعیت عشایر استان کرمان 110 هزار نفر است که 9.2 درصد جمعیت عشایر کشور و چهار درصد جمعیت استان را به خود اختصاص داده و در قالب 28 ایل و 42 طایفه در 56 درصد از وسعت استان دارای قلمرو هستند

دیدگاهتان را بنویسید