رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به پراکندگی جمعیت عشایری کشور گفت: 790 هزار هکتار از اراضی کشور در اختیار عشایر است که در این اراضی به چرای دام و کشت و زرع می پردازند. ..

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، کرمعلی قندالی در نشست سراسری مدیران ستادی و استانی سازمان امور عشایر در شهرکرد با بیان این مطلب اظهار داشت: از این مساحت، 64 هزار هکتار باغ است که تلاش می شود با توسعه فضاهای های گلخانه ای، فعالیت های باغداری عشایر را توسعه دهیم.

 

وی ادامه داد: افزون بر 20 هزار هکتار مناطق مستعد عشایری برای فعالیت باغداری وجود دارد که بسیاری از این اراضی با کمترین مصرف آب توسعه یافته است.

 

قندالی خاطرنشان کرد: توسعه باغ در اراضی شیب دار در مناطق عشایری وجود دارد که این بهترین ظرفیت است تا بتوان به روش دیم گونه ها و ارقام مقاوم را کشت کرد.

 

رئیس سازمان امور عشایر، کاشت گیاهان دارویی در مناطق عشایری را از مهمترین برنامه های این سازمان اعلام کرد و افزود: این طرح هم اکنون به شکل آزمایشی و پایلوت در دو استان چهارمحال و بختیاری و لرستان در حال اجرا است.

 

وی ایجاد گلخانه در مناطق عشایری با بهره گیری از دانش های نوین و اصلاح نژاد دام عشایر را از  سیاست های این سازمان در سال جاری برشمرد.

 

قندالی در بخش دیگری از سخنانش گفت: سالانه 165 هزار تن گوشت قرمز در بخش دامپروری عشایر تولید می شود.

 

رئیس سزمان امور عشایر ادامه داد: در دو سال گذشته و با توسعه دامپروری در بین عشایر، تولید گوشت قرمز دام های عشایری از 150 هزار تن به 165 هزار تن  در سال رسیده است.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه دولت دو هزار میلیارد ریال در قالب زنجیره تولید بین عشایر کشور توزیع خواهد شد، گفت: پیش بینی می شود با اجرای این مصوبه، 12 تا 15 هزار تن به تولید گوشت قرمز در سالجاری در بخش دامپروری عشایر اضافه شود.

 

گفتنی است، نشست سراسری مدیران ستادی و استانی سازمان امور عشایر 12 تا 15 خرداد به مدت سه روز در شهرکرد برگزار شد. برگزاری “کارگاه آموزشی تولید، عرضه و بسته بندی گیاهان دارویی” از برنامه های این گردهمایی بود.

دیدگاهتان را بنویسید