رئیس سازمان امور عشایر گفت: در حال حاضر53 هزار خانوار عشایری در کشور زیر پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفتند و در صدد هستیم بیمه اجتماعی عشایر را تا پایان سال به 80 هزار خانوار برسانیم…

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها،  کرمعلی قندالی در مراسم معارفه مسئول نمایندگی امور عشایر مازندران با بیان اینکه تاکنون 5 میلیون رأس دام عشایر را بیمه کرده‌ایم، اظهار کرد : باید بهره‌برداران عشایری را از لحاظ اقتصادی، تفریحی، اجتماعی و فرهنگی توانمند کنیم.

 

وی با بیان اینکه زنجیره تولید گوشت قرمز در جامعه عشایری از سه سال گذشته در دستور کار قرار گرفت، خاطرنشان کرد: در این راستا 140 میلیارد تومان  از منابع صندوق توسعه ملی جذب شد.

 

قندالی ادامه داد: تاکنون 700 هزار رأس دام در کشور پرواربندی شدند که این طرح از سال آینده نیز در مازندران اجرا می‌شود.

 

رئیس سازمان امور عشایر بیان داشت: طی برنامه پنج‌ساله و در جهت استفاده از انرژی‌های پاک و نو، 214 هزار خانوار عشایری به تجهیزات انرژی خورشیدی مجهز می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه کارگروه توانمند‌سازی روستائیان، عشایر و اقشار کم‌درآمد در دستور کار برنامه ششم توسعه قرار دارد، گفت: باید بهره‌وری منابع را در حوزه مرتع و زراعت افزایش دهیم.

 

قندالی تصیح کرد: توجه به اصلاح نژاد دام، اصلاح روش‌های تغذیه، رقابت‌پذیری در بهداشت دام، ریسک‌پذیری و افزایش ارزش افزوده باید مورد توجه جدی  دست اندرکاران قرار گیرد.

 

وی با بیان اینکه توانمند‌سازی بهره‌برداران در بخش کشاورزی از طریق ارائه آموزش و ترویج در مزرعه امکان‌پذیر است، گفت: بهبود و ارتقای شاخص‌های توسعه اعم از اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله وظایف سازمان امور عشایر است.

 

رئیس سازمان امور عشایر یادآور شد: در بحث سواد‌آموزی نسبت به میانگین کشوری، 15 تا 20 درصد عقب هستیم، افزود: اگر نتوانیم سواد خواندن و نوشتن را در بین عشایر ارتقاء دهیم، آموزش و ترویج بی‌فایده است.

 

گفتنی است، در این مراسم، سیدصمد کاظمی به‌عنوان مسئول نمایندگی امور عشایر سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران معرفی شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید